TagList
Blog
petak, veljača 19, 2010
From:  fina.hr]
Sent: Friday, February 19, 2010 11:37 AM
To: ridert@optinet.hr
Subject:


 
Molim Vas, da li je dovoljno napisati oporuku ili darovni ugovor rukom ili se mora ići ovjeriti kod bilježnika? Hvala

 
_______________________________________________________--
Oporuka i darovni ugovor se mogu napisati vlastitom   rukom. Morate razlikovati  pravljenje akta kod javnog bilježnika i samog ovjeravanja.Uloliko znate-napravite i  slijedi ovjera kod j.b. Uvjet pravovaljanosti nije forma javnobilježničkog akta,jedino,ako se ne radi o slijedećem

Izvod iz Zakona o javnom bilježništvu(redakcijski pročiščeni tekst)

1. Javnobilježnički akti o pravnim poslovima

 

Pravni poslovi za koje je potreban javnobilježnički akt

 
Članak 53.
(1) Javnobilježnički akt potreban je osobito za pravnu valjanost:

1) ugovora o uređenju imovinskih odnosa među bračnim drugovima te među osobama koje žive u izvanbračnoj zajednici,[1]

2) ugovora o raspolaganju imovinom maloljetnih osoba i osoba kojima je oduzeta poslovna sposobnost,

3) darovanih ugovora bez predaje stvari u neposredan posjed daroprimca;

4) svih pravnih poslova među živima koje osobno poduzimaju slijepi ili gluhi koji ne znaju čitati, ili nijemi koji ne znaju pisati. Time se ne dira u odgovarajuće propise mjeničnog i čekovnog prava.

(2) Odredbe stavka 1. točke 2. i točke 4. ovoga članka ne odnose se na male poslove svakodnevnog života.

(3) Odredbama stavka 1. ovog članka ne dira se u odredbe ovoga ili drugog zakona po kojima je za valjanost pravnog posla potrebno da ispravu o njima sastavi sud ili javni bilježnik.

(1) Javnobilježnički akt potreban je osobito za pravnu valjanost:

1) ugovora o raspolaganju imovinom maloljetnih osoba i osoba kojima je oduzeta poslovna sposobnost,

2) darovnih ugovora bez predaje stvari u neposredan posjed daroprimca,

3) svih pravnih poslova među živima koje osobno poduzimaju gluhi koji ne znaju čitati ili nijemi koji ne znaju pisati. Time se ne dira u odgovarajuće propise mjeničnog i čekovnog prava.

(2) Odredbe stavka 1. točke 3. ovoga članka ne odnose se na pravne poslove čija vrijednost ne prelazi 50.000,00 kuna.

(3) Odredbama stavka 1. ovoga članka ne dira se u odredbe ovoga ili drugog zakona po kojima je za valjanost pravnog posla potrebno da ispravu o njima sastavi sud ili javni bilježnik

 


[1] Toč.1. st.1. prethodno važećeg čl. 53., ukinuta je odredbom čl. 371. Obiteljskog zakona (NN 162/98).

ramblasi @ 16:46 |Komentiraj | Komentari: 0
kontakt adresa
Sve svoje upite možete postaviti na ovu adresu:
 ridert@optinet.hr
 

Pogledajte Bazu odgovorenih upita, koju svaki dan nadopunjujemo , te bi uskoro trebala imati više od 600 odgovorenih upita, gdje možda možete pronaći odgovor na Vaš problem, jer sadržajno obuhvaća mnogo različitih upita, odgovorenih u posljednjih 5 godina obavljanja posla davanja besplatnih pravnih savjeta.



Arhiva
« » tra 2014
  • p
  • u
  • s
  • č
  • p
  • s
  • n
  •  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
Brojač posjeta
974040
Index.hr
Nema zapisa.